Weekend w Berlinie

wycieczka na żądanie, dla minimum 6 osób

architecture-51058_1280

Weekend w Berlinie, dla dorosłych i młodzieży

Na początku września zapraszamy na kameralną wycieczkę do Berlina. W stolicy Niemiec spędzimy weekend, musimy więc dokonać wyboru najważniejszych do zobaczenia miejsc. Berlin jest miastem historycznym, niewypierającym się trudnej przeszłości, a jednocześnie młodym, kosmopolitycznym, tętniącym życiem i kolorowym. Co zobaczymy podczas naszego wyjazdu? Oto najważniejsze punkty programu.

  • Berlin Story Bunker to poruszające muzeum dokumentujące powstanie i sukces narodowego socjalizmu w Niemczech,
  • East Side Gallery, galeria-pomnik dla wolności, stworzona przez artystów z całego świata na zachowanym fragmencie Muru Berlińskiego o długości ponad kilometra,
  • Katedra Berlińska, jest jedną z największych świątyń w Berlinie,
  • Checkpoint Charlie, najsłynniejsze przejście graniczne między Berlinem Wschodnim i Zachodnim,
  • Muzeum „Mur Berliński” – Muzeum „Dom przy Checkpoint Charlie” to wystawy dokumentujące historię muru i podzielonego miasta, a także pokazujące pomysłowość i determinację ludzką podczas prób pokonania muru,
  • Pomnik Pomordowanych Żydów Europy to monumentalna instalacja zajmująca przestrzeń prawie 2 hektarów. Znajduje się tam również wystawa dotycząca prześladowania i eksterminacji europejskich Żydów oraz historycznych miejsc upamiętniających tę zbrodnię,
  • Reichstag – gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie – od 1999 roku siedziba Bundestagu,
  • Brama Brandenburska będąca jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście Berlin,
  • Alexanderplatz wraz ze słynną wieżą telewizyjną oraz zegarem Urania i fontanną Neptuna,
  • Wyspa Muzeów, czyli sześć tysięcy lat historii kultury ludzkości prezentowane w kilku tematycznych muzeach na jednym obszarze,
  • Unter den Linden (aleja Pod Lipami), jedna z najpiękniejszych ulic Berlina wraz z jej licznymi atrakcjami, jak na przykład muzeum figur woskowych Madame Tussauds, świat czekolad (Ritter Sport Colorful Chocolate World Berlin)  czy katedra Berlińska,
  • Plac Poczdamski wraz z  Sony Center. Imponująca monolityczna konstrukcja  o ze szkła i stali, jeden z przykładów nowoczesnej architektury w Berlinie.

Zainteresowani? Szczegółowy program wyjazdu, opis zakwaterowania i koszty znajdziecie poniżej.

Berlin Story

Ekspozycja Hitler – jak to się mogło stać  zajmuje ponad 3000 metrów kwadratowych na trzech piętrach dawnego schronu przeciwlotniczego z 1942 roku.

Wystawa opisuje terror narodowych socjalistów, powstanie partii i ostatnią kryjówkę Hitlera w aż 38 obszarach tematycznych.

Jak to się mogło stać, że tak wielu głosowało na Hitlera? Jak został nazistą? Jak doszedł do władzy? Jak antysemityzm doprowadził do obozów koncentracyjnych i Holokaustu? Dlaczego generałowie i żołnierze brali w tym udział do końca? 

A potem nazistów po prostu nie było? Zniknęli? W drugiej części bunkra można obejrzeć wystawę Niemcy od 1945 do czasów współczesnych . Od bezwarunkowej kapitulacji do wojny na Ukrainie. Jak Niemcy stały się tym, czym są. Pustynia gruzów, cud gospodarczy, budowa muru, „odważcie się mieć więcej demokracji”, upadek muru…

East Side Gallery

W 1990 roku 118 artystów z 21 krajów pomogło stworzyć East Side Gallery w Berlinie. Był to pierwszy raz, kiedy ktoś namalował po wschodniej stronie muru dzielącego miasto od 28 lat.

Prace nawiązywały do rewolucji 1989/90 oraz ukazywały wspomnienia życia w dyktaturze i w podzielonych Niemczech. Dziś obrazom towarzyszy wystawa plenerowa na terenie obiektu.

Artyści opowiadają historie stojące za swoimi obrazami. Te historie i liczne komentarze mieszkańców dają wgląd w życie w podzielonym mieście, upadek muru i zjednoczenie Niemiec.

Checkpoint Charlie

Legendarne przejście graniczne Checkpoint Charlie było najpopularniejszym przejściem między Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Tutaj w październiku 1961 r. kierowały ku sobie swoje działa czołgi amerykańskie i radzieckie, tutaj miały miejsce liczne ucieczki, niektóre zakończone tragicznie.

Muzeum „Mur Berliński” (Mauermuseum) – Muzeum „Dom przy Checkpoint Charlie” (Museum Haus Checkpoint Charlie), dokumentuje wydarzenia, które miały tutaj miejsce, historię podzielonego miasta i budowę muru oraz pokojową walkę o prawa człowieka.

Wystawa objaśnia na podstawie fotografii, jak ciągle rozbudowywano i doskonalono NRD-owski system straży granicznych. Liczne oryginalne eksponaty dokumentują równocześnie, na jakie pomysły ludzie wpadali, aby mimo wszystko pokonać mur graniczny. Pokazane są przebudowane do ucieczki samochody, malutka łódź podwodna, która ciągnęła uciekiniera przez wody Bałtyku, balony oraz własnej konstrukcji latawce z silnikiem.

Wyspa Muzeów

Czekając na zakończenie prac renowacyjnych w Muzeum Pergamońskim, odwiedzimy inne obiekty na Museumsinsel.
 
Altes Museum oferuje wgląd w świat sztuki etruskiej, greckiej i rzymskiej. Niedawno otworzona została czasowa wystawa poświęcona kobietom w mitach „Goddesses and Consorts”.
 
W Muzeum Bode, zbudowanym w okresie cesarstwa, znajduje się kolekcja rzeźb obejmująca dzieła z całej Europy, od wczesnego średniowiecza po klasycyzm. Można tu również zobaczyć sztukę bizantyjską od III do XIX wieku, a także wybór najcenniejszych monet i medali od starożytności do XX wieku w kolekcji wystawionej w Münzkabinett.
 
Obejrzeć również można czasową wystawę poświęconą monetom podrobionym.
 
W Galerii Jamesa-Simona oraz w Neues Muzeum będzie w tych dniach możliwość obejrzenia interaktywnej wystawy „Elephantine. Insel der Jahrtausende” poświęcona egipskiej wyspie i znalezionym na niej papirusom.
 
W ekspozycjach Nowego Muzeum splatają się różne kultury. Swoje bogate skarby prezentują tutaj nie tylko Muzeum Egipskie i Muzeum Prehistorii i Historii Starożytnej – swoich eksponatów udzieliły również Zbiory Sztuki Antycznej (Antikensammlung), Gabinet Numizmatyczny (Münzkabinett) oraz Zbiory Rzeźb, aby na głównym piętrze przedstawić imponującą ekspozycję, zapoznającą z historią dawnych Egipcjan poprzez prowincje rzymskie, przez Celtów i Germanów aż do późnego średniowiecza. We wrześniu oglądać można czasową wystawę „Die Krone von Kertsch” poświęconą skarbom z pierwszych epok historii Europy.
Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie), która wznosi się nad Sprewą niczym grecka świątynia, została otwarta w 1876 r. w celu prezentacji ówczesnej sztuki współczesnej i przedstawia do dziś malarstwo i rzeźby z XIX stulecia.

Galeria

ZGŁOŚ UDZIAŁ

Zgłoś swój udział na adres mailowy: adjd@adjd.pl. W razie pytań czekamy pod numerem telefonu 22 654 01 61